Termin naboru wniosków: 10.02.2025r. - 14.02.2025r.
Środki KFS otrzymane z powiatowego urzędu pracy pracodawca może przeznaczyć na:
1. określenie potrzeb firmy w zakresie kształcenia ustawicznego, które ma być dofinansowane,
2. kursy i studia podyplomowe realizowane z inicjatywy pracodawcy lub za jego zgodą,
3. egzaminy umożliwiające uzyskanie dyplomów potwierdzających nabycie umiejętności, kwalifikacji lub uprawnień zawodowych,
4. badania lekarskie i psychologiczne wymagane do podjęcia kształcenia lub pracy zawodowej po ukończonym kształceniu,
5. ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków w związku z podjętym kształceniem.
Priorytety wydatkowania środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego w 2025 roku:
1. Wsparcie rozwoju umiejętności i kwalifikacji w zawodach określonych jako deficytowe na danym terenie tj. w powiecie lub w województwie.
2. Wsparcie rozwoju umiejętności i kwalifikacji w związku z zastosowaniem w firmach nowych procesów, technologii i narzędzi pracy.
3. Wsparcie kształcenia ustawicznego pracodawców i ich pracowników zgodnie z potrzebami szkoleniowymi, które pojawiły się na terenach dotkniętych przez powódź we wrześniu 2024 roku.
4. Poprawa zarządzania i komunikacji w firmie w oparciu o zasady przeciwdziałania dyskryminacji i mobbingowi, rozwoju dialogu społecznego, partycypacji pracowniczej i wspierania integracji w miejscu pracy.
5. Promowanie i wspieranie zdrowia psychicznego oraz tworzenie przyjaznych środowisk pracy poprzez m.in. szkolenia z zakresu zarządzania wiekiem, radzenia sobie ze stresem, pozytywnej psychologii, dobrostanu psychicznego oraz budowania zdrowej i różnorodnej kultury organizacyjnej.
6. Wsparcie cudzoziemców, w szczególności w zakresie zdobywania wiedzy na temat polskiego prawa pracy i integracji tych osób na rynku pracy.
7. Wsparcie rozwoju umiejętności i kwalifikacji niezbędnych w sektorze usług zdrowotnych i opiekuńczych.
8. Rozwój umiejętności cyfrowych.
9. Wsparcie rozwoju umiejętności związanych z transformacją energetyczną.
Szczegółowe wyjaśnienie priorytetów dostępne w załączniku zamieszczonym do niniejszego ogłoszenia.
Starosta organizuje nabór wniosków pracodawców o przyznanie środków z KFS na sfinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego przez ogłoszenie na tablicy informacyjnej w siedzibie powiatowego urzędu pracy oraz w postaci elektronicznej na stronach internetowych urzędu wskazując priorytety wydatkowania środków KFS na dany rok, termin rozpoczęcia i zakończenia naboru wniosków oraz elementy, które brane będą pod uwagę przy rozpatrywaniu wniosków w tym:
• zgodność dofinansowywanych działań z ustalonymi priorytetami wydatkowania środków KFS na dany rok;
• zgodność kompetencji nabywanych przez uczestników kształcenia ustawicznego z potrzebami lokalnego lub regionalnego rynku pracy;
• koszty usługi kształcenia ustawicznego wskazanej do sfinansowania ze środków KFS w porównaniu z kosztami podobnych usług dostępnych na rynku
• posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego finansowanej ze środków KFS certyfikatów jakości oferowanych usług kształcenia ustawicznego;
• w przypadku kursów – posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego dokumentu, na podstawie którego prowadzi on pozaszkolne formy kształcenia ustawicznego;
• plany dotyczące dalszego zatrudnienia osób, które będą objęte kształceniem ustawicznym finansowanym ze środków KFS;
Nabór wniosków jest powtarzany do wyczerpania limitu środków KFS przyznanego dla danego powiatu.
Dopuszcza się negocjacje pomiędzy starostą a pracodawcą treści wniosku w celu ustalenia ceny usługi kształcenia ustawicznego, liczby osób objętych kształceniem ustawicznym, realizatora usługi, programu kształcenia ustawicznego oraz zakresu egzaminu.
W przypadku, gdy wniosek jest wypełniony oraz ma dołączone wszystkie wymagane załączniki, ale zawiera braki, omyłki lub informacje wymagające doprecyzowania Urząd wyznacza Pracodawcy termin do jego poprawienia (nie krótszy niż 7 dni i nie dłuższy niż 14 dni). W przypadku, gdy Pracodawca nie poprawi wniosku we wskazanym terminie, pozostaje on bez rozpatrzenia, o czym Urząd powiadamia Pracodawcę na piśmie.
Kompletnie wypełniony wniosek uwzględniający zasady przyznawania środków wraz ze wszystkimi wymaganymi załącznikami zaleca się złożyć co najmniej na 30 dni przed rozpoczęciem szkolenia, studiów podyplomowych lub egzaminu.
Wzór wniosku i załączników dołączony jest do niniejszego ogłoszenia.
Wnioski należy składać w następujący sposób:
- w formie papierowej, w sekretariacie Powiatowego Urzędu Pracy w Krasnymstawie w godzinach pracy urzędu,
- przesłać w oryginale za pośrednictwem poczty, o przyjęciu wniosku decyduje data wpływu wniosku do siedziby Powiatowego Urzędu Pracy w Krasnymstawie
- w formie elektronicznej, za pośrednictwem elektronicznej skrzynki podawczej Urzędu dostępnej na Elektronicznej Platformie Usług Administracji Publicznej (ePUAP) lub za pośrednictwem platformy praca.gov.pl. Dokumenty muszą być opatrzone ważnym podpisem kwalifikowanym lub profilem zaufanym.
Dodatkowe informacje można uzyskać telefonicznie pod numerem telefonu: 82 544 42 86 lub w pokoju numer 1 w Powiatowym Urzędzie Pracy w Krasnymstawie.